9 érdekesség Szent László királyról
2024. május 11. írta: Bartha Tibor

9 érdekesség Szent László királyról

sztlaszlokobanya.JPGSok legenda és még több megbecsült emlék maradt fenn Magyarország egyik legnagyobb királyával kapcsolatban.

Ezekből említünk most meg néhány érdekességet.

A maga idejében valószínűleg sok hölgy álmodozott arról, hogy a király felesége legyen. Az erős, izmos testalkatú férfi - a krónikák szerint - még egy fejjel is kimagaslott az emberek közül.

Ám hiába volt impozáns jelenség, szerénysége és vallásossága miatt nem élt kicsapongó életet. Egyes történészek két feleségéről írnak, viszont csak Adelheid német hercegnérőt említik név szerint is..

Ha valaki, akkor Szent László megérdemelte volna, hogy vérvonalát egy fiú továbbvigye, ez azonban nem következett be, miután két lánya született (egyesek szerint három) de közülük csak Piroska neve maradt fenn, aki Komnénosz II. János felesége lett.

Szent László nagyon nem akart király lenni. Amikor bátyja - I. Géza - meghalt, először visszautasította a koronát, amit csak hosszas unszolást követően fogadott csak el.

Királyként tett emberi nagyságát jelzi többek között, hogy 1083-ban azt a Szent István avatta szentté, aki Szent László nagyapjának Vazulnak a megvakítására adott parancsot. Rajta kívül Szent Gellért püspök, és Szent Imre is a szentek közé került ebben az évben.

Nagyvárad alapítása is Szent Lászlóhoz köthető. Akkoriban - ahogy a Képes Krónikában olvasható - „Bihar vármegyében a Sebes-Körös folyó mellett vadászat közben talált egy helyet [Váradot], ahol angyali intelemre elhatározta, hogy monostort épít Szűz Mária tiszteletére.” Ez a város később püspöki székhellyé vált.

Gézán kívül még négy testvére volt. Ilona horvát királyné, Eufémia morva hercegné, Zsófia szász hercegné és Lampert, aki megörökölte Bihart Lászlótól, miután az király lett.

Három törvénykönyvet adott ki uralkodása során, amiknek a számozása fordítva van. A III. jelent meg először, az I. pedig utoljára. Büntető törvénykönyvei egészen szigorúak voltak a ma embere számára. Egy tyúknál kisebb lopást kézlevágással, annál nagyobbat halállal is büntethette.

Olyan tiszteletnek örvendett az európai politikában, hogy 1095-ben Franciaországból, Britanniából, Angliából és Spanyolországból érkezett követek találkoztak vele, és keresztes hadjárat vezetésére kérték. Sajnos erre nem kerülhetett már sor, mert ugyanazon évben egy ismeretlen betegségben Nyitrán hunyt el.

Ha tetszik a cikk, kövess minket a Facebookon is!

A bejegyzés trackback címe:

https://szentlaszlooroksege.blog.hu/api/trackback/id/tr9718402183

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása