Magyarországon és Európa több országában is több tucat szobra létezik a szent királynak, így nem volt könnyű a választás, ám akár fent van listánkon, akár nem, abban mindegyik megegyezik, méltó emlékei Szent Lászlónak!
Talán a leghíresebb szobra a királynak Nagyváradon található, igaz ezt a várost ő maga alapította. A ma látható szobor felállítását Schlauch Lőrinc nagyváradi püspök kezdeményezte. 1893. szeptember 10-én avatták.
Szent László alakja egy három méter magas talapzaton áll. Eredetileg a Szent László téren állt ez a szobor, csak 1923-ban került a mostani helyére. A római katolikus egyház a püspöki palota kertjében állíttatta fel, ahol ma is van.
A Simaságon található Mária Magdolna-templom előtt áll Szent László szobra, amely valamikor az 1760-as években készülhetett, Dietrich Antal révén, aki ebben az időben gróf Festetics Pál kamarai elnök alkalmazásában tevékenykedett. Az életnagyságú szobrot 2011-ben restauráltatta a simasági önkormányzat.
Foto: simasag.hu
Budapesten az Országház kupolacsarnokában elhelyezett tizenhat uralkodó szobra közül a középpontban Árpád vezér és két apródjának szobra áll, akit István, az államalapító, majd Szent László szobra követ, szintén két apródjával.
Fotó: szoborlap.hu
A Győrben található két és fél méter magas Szent László szobrot Lebó Ferenc készítette. Különlegessége, hogy nem fegyverben, hanem ünnepi öltözetben ábrázolja lovagként a művész a magyar királyt. Bal kezében egy román stílusú templom modelljét tartja, jobbjában jogarszerűen felemelve a bárdot és a koronát.
Fotó: leboferenc.hu
Veszprémben a megyei levéltár homlokzatát díszíti az a szobor, amely valamikor 1929-.ben készülhetett Krasznai Lajos kezei között, ám eredetileg nem is ide, hanem a Magyar Királyi Kinizsi Pál Honvéd Altisztképző és Nevelő Intézet épületére készült,
Fotó: szoborlap.hu
Békéscsabán is találunk szép Szent László szobrot. A bronzból öntött kétméteres stobor, egy méteres alapzaton áll, s úgy van elhelyezve, hogy az érkezőket várja, de mégsem fordít hátat a közelében található templomnak. Az alkotást, amely Széri-Varga Géza műve, 2000. augusztus 19-én avatták fel.
Fotó: kozterkep/mapublic
Sümegen a Szent István téren áll Szent László szobra, amely Oláh Sándor 1938-as alkotása. Bár ez a szobor eredetileg nem itt állt, hanem a Ludovikában, méltó emléket állít annak, hogy a közel 50 éven át - 1650-től - a ferences templomban rejtegették a törökök elől a király hermáját.Fotó: szoborlap.hu
Mezőkövesd Szent László szobrának alkotója ismeretlen, ám az bizonyossággal tudható, hogy Amerikában élő honfitársaink kezdeményezésére állították fel a 160 cm-es talpazaton álló szobrot 1911-ben a római katolikus templom oldalánál.
Fotó: mezokovesdinfo.hu
Nagykőrösön az 1788-ban Szent Lászlónak szentelt katolikus templom bejárata fölött fogadja az ide betérőket a király szobra, amelyet 1949-ben avattak fel ünnepélyes keretek között.
Fotó: kozterkep/mapublic
Budapesten a Szent László téren áll a király egyik legrobosztusabb és legszebb szobra, amely 1940-ben lett felavatva. A szonor érdekessége, hogy kétszer is el kellett halasztani az avatóünnepségetm miután nem készült el időre a mű. A várakozás viszont megérte, 1940. szeptember 22-én egy igen impozás emléket állítthattak Szent Lászlónak!
Fotó: zoldkalauz.hu
Kiemelt kép: zoldkalauz.hu